• Genezi AI Newsletter
  • Posts
  • 🆕News: YouTube wprowadza nowe zasady dotyczące usuwania treści generowanych przez AI.

🆕News: YouTube wprowadza nowe zasady dotyczące usuwania treści generowanych przez AI.

❓ Jak zmiany wpłyną na użytkowników i twórców?

Nie tylko Meta, ale i YouTube zmaga się z rosnącą falą treści generowanych przez sztuczną inteligencję (AI) oraz ich wpływem na platformę. W czerwcu YouTube wprowadził zmiany w swojej polityce, pozwalając użytkownikom na żądanie usunięcia treści generowanych przez AI lub innych treści syntetycznych, które symulują ich twarz lub głos. Ta zmiana jest rozszerzeniem odpowiedzialnej agendy AI, którą YouTube zaprezentował w listopadzie ubiegłego roku.

Nowe procedury usuwania treści

Nowa polityka YouTube umożliwia użytkownikom żądanie usunięcia treści AI jako naruszenia prywatności, zamiast klasyfikować je jako wprowadzające w błąd. Dokumentacja pomocy YouTube wyjaśnia, że roszczenia muszą pochodzić od osób bezpośrednio dotkniętych, z wyjątkiem sytuacji, gdy osoba poszkodowana jest nieletnia, nie ma dostępu do komputera, nie żyje lub w innych specyficznych przypadkach.

Kryteria decyzyjne YouTube

Samo złożenie wniosku o usunięcie treści nie gwarantuje jednak, że film zostanie usunięty. YouTube analizuje skargi, biorąc pod uwagę różne czynniki, takie jak ujawnienie treści jako syntetycznej, jednoznaczna identyfikacja osoby, a także kontekst treści (np. parodia, satyra). Firma zwraca również uwagę na to, czy treść AI przedstawia osobę publiczną oraz czy pokazuje ją w kontekście wrażliwym, takim jak działalność przestępcza, przemoc lub poparcie polityczne. Szczególnie istotne jest to w roku wyborczym, gdy treści AI mogą wpłynąć na opinie wyborców.

Proces reakcji na skargi

YouTube daje twórcom 48 godzin na podjęcie działań w związku ze skargą. Jeśli treść zostanie usunięta przed upływem tego czasu, skarga zostaje zamknięta. W przeciwnym razie YouTube rozpoczyna przegląd. Usunięcie treści oznacza całkowite usunięcie filmu z platformy, a także, jeśli to konieczne, usunięcie imienia i nazwiska osoby oraz danych osobowych z tytułu, opisu i tagów filmu. Twórcy mogą również rozmazać twarze osób w swoich filmach, ale nie mogą jedynie uczynić filmu prywatnym, ponieważ może on zostać przywrócony do statusu publicznego.

YouTube i AI – Szerszy kontekst

Chociaż YouTube nie szeroko reklamował zmiany w polityce, w marcu wprowadził narzędzie w Creator Studio, które pozwala twórcom ujawniać, kiedy realistycznie wyglądające treści zostały stworzone przy użyciu AI. Firma testuje również funkcję, która pozwala użytkownikom dodawać notatki z crowdsourcingu, dostarczając dodatkowego kontekstu do filmów.

Wsparcie dla twórców

YouTube nie jest przeciwny używaniu AI, sam eksperymentując z narzędziami generatywnej AI, w tym z podsumowywaniem komentarzy oraz narzędziami konwersacyjnymi do zadawania pytań o filmy. Jednak samo oznaczenie treści AI nie chroni jej przed usunięciem, ponieważ musi ona przestrzegać Wytycznych społeczności YouTube.

W przypadku skarg dotyczących naruszenia prywatności związanych z treściami AI, YouTube nie będzie od razu karać pierwotnego twórcy treści. Jak wyjaśnia przedstawiciel firmy, naruszenia prywatności są niezależne od ostrzeżeń dotyczących Wytycznych społeczności, a skarga dotycząca prywatności nie skutkuje automatycznie ostrzeżeniem.

Reply

or to participate.